Kitap

1917 Rus İhtilalinden Kafkasya Anıları

1917 Rus İhtilalinden Kafkasya AnılarıKafkasya’da bir dağ köyünde doğdu. Nalçik’ta ilkokul 4. Sınıfa kadar okudu. Gençlik çağına geldiğinde kendisini iç savaşın (1917 Rus İhtilali) ortasında buldu. Soylu aileden gelişi nedeniyle menfaatleri gereği Denikin Ordusu saflarında kızıllara karşı savaşmaya başladı. Kendi deyimiyle birçok ‘‘Dananın kuyruğunun koptuğu yerde’’ o vardı. Zorlu geçen beş yılın sonunda Beyazordu yenik düşünce 1922 yılında 26 yaşında Türkiye’ye sığında. 28 yaşında keser, testere ile tanışıp marangoz oldu.

 

Yoğun talep üzerine Çerkes eğeri, kalpağı yapmaya başladı. Şeyh Sait isyanı bastırılınca iş durdu. Talebin nedeni anlaşılmıştı. Ardından şapka devrimi nedeniyle memurların en kısa zamanda şapka giymeleri istendi. Erzurum’da tek şapka yoktu, sadece bir resim elden ele dolaşıyordu. Temirbolat keçeden ilk fötr şapkaları yapıp memurları sevindirdi.


Bunları ne diye yazıyoruz ki, kitapta her şeyi kendisi, kendine has üslubuyla çok güzel anlatmış..


Yazan: Temirbolat KUBAT
Çeviren: Aytek KUBAT
Yayınevi: KAF-DAV
Basım Yılı: 2007


 517,    26  Şub  2014 ,   Kitap

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.