Kitap

Abhaz Tarihi'nin İskeleti

Abhaz Tarihi'nin İskeletiTarih kaynaklarının en önemlisi (En aldatmazı) Dil'dir. Kelimelerin etimolojileri ve başka dillerdeki karşılıklarıyla karşılaştırmayı doğru dürüst yapıldığı kadar tarihçi gerçekleri bulabilir. Bütün dillerin bütün kelimelerini böyle araştırmak mümkün olmadığından, bugün hiçbir milletin tarihi eksiksiz ve yanlışsız değildir.

 

(...)

 

Abhaz=Apsu=Apsua=Abaz=Abaza=Kolkhi dili'nin çok eski dil olduğu vurgulanıyor. Gerçekten'de, bu dilde kurulu bileşik kelimelerden binlercesi -ölü ve yaşayan- diğer dillerde de değişik söylenişlerle yayılmış bulunmaktadır. Bu dilin verileri evren tarihini ilk yaratılıştan başlayarak sergilemektedir; dolayısıyla, halkının tarihini de ilk yaratılıştan başlatmaktadır. (önsözden)

 

Yazan: Baygua Ömer Büyüka
Yayınevi: Abhazoloji Yayınları
Basım Yılı: 1993


 549,    21  Mar  2014 ,   Kitap

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.