Kitap

Abhazyanın Bağımsızlığı ve Kafkasyanın Geleceği

Abhazyanın Bağımsızlığı ve Kafkasyanın GeleceğiMayıs 2009da Istanbulda düzenlenen uluslararası konferansda sunulan bildirilerin toplandığı kitapda aşağıdaki soruların yanıtları irdelenmektedir.

 

Abhazya, "ulusların kendi kaderlerini belirleme hakkı" ilkesi, tarihi gerçekler, siyasi-hukuki normlar ve uluslararası teamüller bakımından bağımsız devlet hakkına sahip midir ? Abhazyanın 1993den beri sahip olduğu "de facto" bağımsızlık ne anlama gelmektedir ?

 

Kuzey Kafkasyada barış ve istikrarın sağlanması için Rusya ve Türkiyeye ne görevler düşmektedir.? Rusya ve Türkiyenin bölge politikaları nasıl olmalıdır.? Öncelikli misyon nedir?. Abhazyaya ulaşım imkanlarının geliştirilmesi, özellikle Türkiyeden deniz ve havayolunun açılması ne önem taşımaktadır.?

 

Abhazyanın siyasi, ekonomik ve demografik yapısını güçlendirmede büyük çoğunluğu Türkiyede yaşayan diyasporanın rolü ne olmalıdır? Diyasporanın tarihi misyonunu yerine getirebilmesi nasıl mümkün olur?

Dünya açısından Kuzey Kafkasya, sadece stratejik coğrafi önemi olan bir bölge midir?

 

Sayfa Sayısı: 161

Baskı Yılı: 2012

Dili: Türkçe
Yayınevi: CSA Yayın Ajansı


 514,    21  Mar  2014 ,   Kitap

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.