Kitap

Adıge Weredxer

Adıge Weredxer“Çalışana yorgunluğunu unutturur şarkılar, üretene yeni bir şevk, yeni bir enerji verir adeta” demişti ünlü Adıge müzik adamı rahmetli THABISIM Wımar, 1978 yılındaki Anayurt ziyaretimizde. Yok oluşun karanlık girdabına kapılmış, can çekişen halklar için yalnızca bu değildir şarkıların işlevi; cana can katar şarkılar mırıldandıkları Anadilden şarkılarla onlar, biraz daha soluk alılar. Elinizdeki kitap hemen hepimizin severek dinlediğimiz, hatta zaman zaman mırıldandığımız ama çoğu zaman sözlerini tam olarak anımsayamadığımız sevilen Adıge şarkılarını bir araya getiren bir kitaptır. Bu sayede, sevdiğimiz şarkıların bir çoğunun sözlerini bir arada bulmuş olacağız.

 

Kitapta günümüzde Anayurt Çerkesya’da kullanılan iki ayrı Adıge alfabesi ile birlikte, özellikle Türkiye Adıgeleri için geliştirilmiş Latin Esaslı Ortak Adıge Alfabesi de verilmiş olup, şarkı sözleri bu alfabe ile yazılmıştır.

 

Kitabın özellikle Adıgece bilen herkes tarafından kolaylıkla okunup anlaşılabileceği ve severek okunabileceği kanısındayız.

 

Yazan: Fahri Huvaj
Yayınevi: Adige yayinlari
Basım Yılı: 2003


 615,    21  Mar  2014 ,   Kitap

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.