Kitap

Almanak ''Çeçen Fenomeni'' 2

Almanak ''Çeçen Fenomeni'' 2Bu sayıda tanınmış Hollandalı Uluslararası Hukuk Doktoru Bay Muhammed A. Mahmud’ un, Çeçen halkının bağımsızlığına, egemenliğine ve devletine saldırgan bir biçimde kasteden Rusya’ ya ve bunun sonucunda da Çeçenlerin çeşitli biçimlerde maruz kaldıkları soykırıma adadığı çalışması yayımlanmaktadır.

 

Yazar Bosna-Hersek’ teki soykırım ve saldırganlığın sona erdirilmesi konusunda olumlu sonuçlar doğuran aktif çalışmalarıyla dünya çapında ün kazanmış, Dağlık Karabağ ve çevresindeki olayların uluslararası hukuksal boyutta değerlendirilmesine ciddi katkılarda bulunmuştur.

 

Doktor M.A. Mahmud’ un dürüstlüğünün, cesaretinin ve uluslararası hukukun ruhunu ve özünü doğru biçimde izlemesinin, kendisine birçok uluslararası örgütte, çeşitli dünya hukuk kurumları ve komisyonlarında otorite kazandırdığını, barışçıl çözümlerin hazırlanması ve gerçekleştirilmesine özellikle dünyadaki anlaşmazlıkların hukuksal açıdan ele alındığı sıralarda yaptığı konuşmalarla olumlu etkiler yapmasına olanak verdiğini belirtmek gerekir.

 

“Soykırım Çağı” adıyla yayımlanan bu çalışmasında yazar, ilk kez Çeçen Cumhuriyeti İchkeria’ da sürdürülen halk katliamının tam ve açık bir hukuksal tablosunu vermekte, geneselojik köklerini, neden-sonuç ilişkilerini araştırmaktadır. Aynı zamanda doğru bir biçimde kullanıldığında Çeçen devletine karşı Rus saldırısına hemen son verdirebilecek ve halka karşı uyguladığı soykırımı durdurabilecek hukuksal kanıtlarda ortaya konmuştur. Doktor M.A. Mahmud bu çalışmasını barış getirebilecek “hukuksal bir silah” olarak adlandırmaktadır.

 

Bu almanağın yazı işleri çalışanları, böyle bir “hukuksal silahın” kullanımının, uygarlığımızın ne yazık ki kendi kendisini yok etmeye yönelik olarak yarattığı acımasız araçların kullanıldığı Rus-Çeçen savaşında bir dönüm noktası olabileceğine inanmaktadır.

Yazı işleri müdürlüğü, aşağıdaki adrese ulaştıracağınız tüm eleştiri, uyarı ve yanıtlarınız için şimdiden teşekkür eder.

 

Eddi Edison, Baş Redaktör, İngiltere
Ruslan Abdurzakov, Redaktör, Çeçenya
Khamid Herisichi, MIÇA DINA-PRESS Müdürü, Azerbaycan

 

Hazırlayan: DINA-PRESS Uluslararası Çeçen Haber Ajansı
Türkçeye Çeviren: Prof.Dr.Ö.Aydın Süer
Yayınlayan: Kafkaslılar Derneği
Yayın Yeri-Yılı: Ankara, Aralık 1996
92 Sayfa, Karton Kapak


 507,    21  Mar  2014 ,   Kitap

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.