Kitap

Almanak "Çeçen Fenomeni" 3

Almanak Almanak "Çeçen Fenomeni" - ‘‘Gücün Hukukuna Karşı Hukukun Gücü’’ “Çeçen Fenomeni” almanağının ilk iki sayısının yayımlanmasından sonra birçok yanıt, değişik eleştiriler ve dilekler aldık. Ayrıca insanlar duygularını belirtmek, acılarını ve sevinçlerini paylaşmak, teşvik etmek ve desteklemek amacıyla sık sık yazı işleri müdürlüğüne telefon ediyorlar. Niyagara Şelalesi’ni anımsatan bu beklenmedik duygu, günah çıkartma ve heyecan seli, okuduktan sonra çok az kişinin almanağa kayıtsız kalabildiğini göstermektedir. Kuşkusuz burada her şey, bunu yaratan kişilerin çok büyük özelliklerinden ve basımının olağanüstülüğünden kaynaklanmamaktadır. Belki de bunun tam tersidir. Belirtilenlerin her ikisinde de ciddi noksanlar vardır. Rus-Çeçen savaşı konusunun pratik olarak, ruhsal olarak var olan, komşusunun ve kardeşinin duyduğu acıyı ve yaşadığı trajediyi, kendisinin acısı ve trajedisi gibi hisseden hassas noktasını etkilediği akla gelmektedir.

 

Diğer taraftan bu insanca belirtiler sayesinde yeni bir güç ve gerekli yayım deneyimi kazandık; insanca arzuları daha derinden duyduk ve gösterilen büyük ilgiyi olabildiğince tatmin etme arzusu hissettik.

 

Bu sayıda Rus hükümeti belgeleri ve Rus kaynaklarından bazı diğer materyaller yayımlanmaktadır. Bunlar açıkça ve inandırıcı bir biçimde, Rusya’da ne yazık ki hala uygar insanlığın içinde bulunduğu “Hukukun Gücü” çağına yerini bırakmayan eski “Güç Hukuku” döneminin üstün olduğunu kanıtlamaktadır. Ancak, Rusya’ da insanların rahatsızlıkların farkına vardıklarını, Rus insanına mutsuzluk getiren bu trajik illetten kurtulmak için yöntem ve çareler aradıklarını görmek sevindiricidir.

 

Çağdaş dünya yalnızca tek bir diktayı, “Yasanın Diktasını” tanımaktadır. Bu adalet ilkesi üstün gelinceye kadar acı ve felaketler her yerde ve her şeyde kaçınılmaz biçimde bizi izleyecektir.

 

Bu soylu davaya elden gelen katkıda bulunmak, en içten inancımız olarak her dürüst yurttaşın hakkı ve görevidir.

 

Eddi Edison, Baş Redaktör, İngiltere
Ruslan Abdurzakov, Redaktör, Çeçenya
Khamid Herisichi, MIÇA DINA-PRESS Müdürü, Azerbaycan
Rızvan İbrahimov, Eksper, İchkeria
(Yazı İşleri Müdürlüğü’ nden)

 

Yazan: Muhtelif Kişiler
Çeviren: Prof. Dr. Ö. Aydın Süer
Yayınevi: DINA-Press Uluslar arası Çeçen Haber Ajansı / Kafkaslılar Kült. Ve Day. Derneği
Basım Yılı: 1997


 522,    21  Mar  2014 ,   Kitap

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.