Kitap

Anzure–Kafkasya’dan Anadolu’ya Çerkes Göçü

Anzure–Kafkasya’dan Anadolu’ya Çerkes Göçüİlk çağlardan beri uygarlık tarihinin ağırlık merkezlerinden biri olan Akdeniz havzasının siyasi ve ekonomik hayatında, Kafkasya'nın çok ayrı bir yeri bulunmaktadır. Çar 1. Petro'nun 'Mümkün olduğu kadar Hindistan ve İstanbul'a yakın olmak gerekir. Zira, buralara hükmeden dünyaya hükmeder' düşüncesini ortaya attığı 1722'den beri yönetime gelen bütün çarlar, bu amacı gerçekleştirmek için en büyük engel olarak Kuzey Kafkasya'yı ve halklarını görmüşlerdir.

 

Düşlerin, masalların hayatın gerçekleriyle iç içe geçip harmanlandığı gizemlerle dolu bir diyardır Kafkasya, Anzureliler göçe zorlanan bütün Kafkas halkları gibi, sırtlarında denkleri ve önlerinde hayata dair umutların peşi sıra, doğup büyüdükleri, ekip biçtikleri toprakları geride bırakıp Kafkas Dağları’nın yamaçlarından Anadolu’ya doğru yola çıkmış ‘‘inadına yaşamak’’ çileli göç yollarını aşabilmek cesaretlerini göstermiş bir neslin çocuklarıdır. Nice canlar verdiler göç yollarında, nice canlar dünyaya tarih boyunca yapılan bütün savaşlarda her zaman masum insanlar topraklarından kovulup, oradan oraya sürülüp gitmişlerdir. Çerkesler de dünyaya mülteci durumuna düşmüş milyonlarca insanın kaderini paylaşan, aynı acıyı yaşayan bir millet olarak tarihin sayfalarına geçmiştir. (Arka sayfadan)

 

Yazan: Özel Uğurlu
Yayınevi: Kavim Yayıncılık
Basım Yılı: 2007


 522,    21  Mar  2014 ,   Kitap

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.