Kitap

Apsilya ve Tsabal

Apsilya ve TsabalApsil adına ilk kez, MÖ 2000 yılının sonlarına doğru Asur Kralı 1. Tiglat Palasar'a ait tabletlerde "Abeşla" olarak rastlandığını belirten bilim adamları, "Abeşla" adlı antik halkın Apsillerin ataları olduğunu ve antikçağ yazarlarının MS 1. yüzyıldan itibaren Apsilya'dan sıkça söz ettiklerini kaydetmektedirler. Apsiller Kodor Boğazı çevresine yerleşmişlerdir. Toprakları Kodor Irmağı boyunca uzanır. Apsilya'da çok sayıda kale vardır. Bunlardan biri yağmacı kabilelerin taarruzlarından korunmak için Kodor Irmağı yakınındaki tepelerden birine inşa edilmiştir. Bu kalenin adına TSIBLIN, yani Tsabal Kalesi denir. Kilise kronikleri ve antikçağ yazarları MS 552-553 yılında bu kalede geçen bir olay hakkında şöyle bilgi verir:


"Abhazlar tarafından inşa edilen bu kale çok sağlamdır. Tek girişi olduğundan Abhazlara avantaj sağlamaktadır; savaşta orada saklanıp düşmana saldırırlar. Kaleye yaklaşmak çok zordur. Oraya giden başka bir yol yoktur. Sadece incecik bir patika vardır. Buralar çok gizli ve ilginç yerlerdir. Bu bölgeye Yunanlılar Traheya derler. Roma'nın savaş gemileri Abasgia ve Apsilya dağları arasında durdular. Yoan ve Uligag askerlerini gemiden indirip yollarına yürüyerek devam etti. Kaleye yaklaşınca her tarafı Abhazların sardığını gördüler. Romalılar zor duruma düştü. Komutan Yoan uygun strateji düşünüp Uligag'ı kaleye gönderdi. Kalan askerleri de teknelere bindirip kalenin güneyinden saldırıya başladı. Düşmanların her tarafı sardığını gören Apsiller kaleye gitmek istedi. O sırada Romalılar da kaleye yöneldi. Kaçanlar ve takip edenler karıştı. Kale bekçikleri Romalı askerleri Abhazlardan ayırt edemediler. Her iki tarafın amacı farklıydı. Birileri hayatını kurtarmak istiyordu, diğerleriyse kaleyi ele geçirmeye çalışıyordu.

 

Abhaz askerleri kaleye girince çok sevindiler, fakat orada Romalı askerler bulunuyordu ve Abhazları esir almışlardı. Abhazlar askerlerinin yenilgisini görünce, kadınlara, yaşlılara ve ço çuklara acımadan, düşmanın elinde kalmaktansa ölmek yeğdir, diye yaşadıkları evleri yaktılar. Bu dramatik olay manevi olarak Abhazların galibiyeti idi."

 

Yazan: Papapha Mahinur Tuna
Yayınevi: As Yayın
Basım Yılı: 2001


 558,    21  Mar  2014 ,   Kitap

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.