Kitap

Bağımsızlığın Eşiğinde

Bağımsızlığın Eşiğinde20. yüzyılın sonlarına doğru, "Doğu Bloku" olarak adlandırılan sistemin yerleştiği coğrafya başta olmak üzere, dünyada bir çok yeni siyasal yapılanma ortaya çıktı.


Bu siyasal yapılanmalara paralel olarak Çeçenistan'da, kendi kültürüne ve inancına uygun bir yaşam sürmeyi öngören yüzyıllardır vazgeçilmez tercihi doğrultusunda bağımsızlığını ilan etti.

 

Bu kitapta, 90'lı yılların başındaki Çeçen bağımsızlık mücadelesinin en önemli kişilerinden olan Zelimhan Yandarbiyev'in bizzat yaşadığı olayları ve genel olarak Kafkasya'ya bakışını yansıtıyor.

 

Kitapta ayrıca yazarın bağımsızlığın eşiğinde yazdığı 7 ayrı siyasi makalede yer almaktadır. Kitabı okuduktan sonra Yandarbiyev’e neden Çeçenya’nın siyasi mimarı denildiğini çok daha iyi anlayacaksınız.


Yazarı: Zelimhan YANDARBİYEV
Çeviri: Prof Dr. Ö. Aydın SÜER
Yayınevi: Çeçen Kafkasyalılar Derneği
Basım Yılı: 1994


 589,    21  Mar  2014 ,   Kitap

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.