Kitap

Bir genç kızın savaş anıları: Polina Jerebtsova'nın Günlüğü

Bir genç kızın savaş anıları: Polina Jerebtsova'nın GünlüğüMoskova’da “Polina Jerebtsova’nın Günlüğü” adlı kitabın tanıtımı yapıldı. Kitap bir gencin 1999-2002 Caharkale’deki ikinci savaşta gördüğü olayları anlatıyor.

Moskova Saharov Müzesinde tanıtımı yapılan kitapta, Polina Jerebtsova, günlük yaşamı ve sivil insanların ilişkilerini, Çeçen ve Rus askerleri, büyüyüşünü, açlığı ve annesine pazarda yardım ederken yaralanışını anlatıyor.

Polina Jerebtsova’nın Günlüğü, yayına hazırlanırken düzeltilmedi, sadece yazar günlükte yer alan kendi duygularını en aza indirdi. Jerebtsova bu şekilde okuyucunun kendi bakış açısını oluşturmasına imkan vermek istediğini kaydediyor.

Kitabın tanıtımına katılan Sivil Yardım komitesi Başkanı Svetlana Gannuşkina “Yazıların orijinal halini gördüm ve şunu temin edebilirim ki önünüzde herhangi bir kurgu değil, bir kızın gerçek günlüğü var” dedi.

İnsan hakları savunucusu Elena Sannikova “Bu kitabın yayınlanması önemli bir gelişme” dedi ve Çeçenya’ya askeri müdahalenin suç olduğunu ifade etti. Sannikova’nın ifadesi ile ‘Çeçenya’daki savaş sadece savaşa katılanlara değil herkese zarar verdi, çünkü savaşın sonucu toplumda ahlaki çöküntü oldu’.

Polina Jerebtsova ve annesi 21 Ekim 1999’da Caharkale merkezine yapılan roket saldırısında yaralandı. Bombardımanda en çok kayıp merkez pazarında, devlet doğum evinde ve camide olmuştu. Çeşitli bilgilere göre saldırı anında 100-120 kişi öldü, yaklaşık 400 kişi yaralandı, yaralıların birçoğu da tedavi altında kurtarılamadı. Caharkale’ye roket saldırısı resmi olarak reddediliyor. 15 Haziran 2007’de RF Birleşik Kuvvetler Kuzey Kafkasya Bölgesi Askeri Savcılığı Ekim 1999 olayları ile ilgili incelemelerinin sonucunu yayınladı. Savcılık belgelerinde “21.10.1999’da Caharkale merkez pazarında bulunan yer altı silahlı örgütün silah satışı yaptığı kaçak silah ve patlayıcı cephanesinde güçlü bir patlama meydana geldi” ifadesi yer alıyor.


 478,    23  Mar  2014 ,   Kitap

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.