Kitap

Çeçen Masalları

Çeçen MasallarıUyuza yakalanan keçi gibi derisinde tüy kalmamış, gücünü kuvvetini yitirmiş, artık kurbanını avlayamayacak kadar yaşlanıp çirkinleşmiş olan kurt kendi kendisine şöyle demiş:

 

'Dünyada pek fazla günah işledim. Sayılamayacak kadar keçi-koyun boğdum. Nice at ve sığır öldürdüm. İnsanlara da fazlasıyla zararım dokundu. Allah günahlarımı bağışlamazsa mezarda yatacak yer bulamam. Ahireti düşünmek ise hepsinden korkunç! Artık kocadım.

 

Neredeyse bunayacağım. Hayatıma yeniden bir çeki düzen vermeliyim. 'bütün bunları düşüne duran kocamış kurdun aklına Hicaz'a gitmek gelmiş. Başına bir sarık geçirip de ortalıkta dolaşmaya başlayınca, 'Hacı Kurt'a yiyecek vermek sevaptır', diyerek herkesin kendisini besleyeceğini sanıyormuş. Nitekim kocamış kurt huşu içinde zikirler edip yola çıkmış...

 

İşte size Çeçen-İnguş haklarının o güzelim masal ve anlatılarından özenle seçilmiş bir demet.

 

Yazan: Siracdin Elmurzayev
Çeviren: Tarık Cemal Kutlu
Yayınevi: Okyanus Yayıncılık
Basım Yılı: 2000


 561,    Kitap

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.