Kitap

Çerkes Atasözleri ve Deyimleri

Çerkes Atasözleri ve DeyimleriÇerkesler toplumsal yaşamın her alanıyla ilgili atasözleri ve deyimler bırakmışlardır. Bunlarda hem felsefi bir bilgelik hem de şiirsel bir hava bulursunuz. İşte bu yüzden bu sözler, yazılı bir edebiyat olmamasına rağmen, asırlar boyu kaybolmadan günümüze gelmişlerdir.

 

Bu kitap hazırlanırken Kafkasya'daki Adıge Cumhuriyeti başkenti Maykopta’da yayımlanan ‘‘Çerkes Atasözleri’’ kitabını esas alan yazarımız, ayrıca Suriye, Ürdün ve İsrail devletlerinde yaşayan Çerkesler arasında araştırmalar yapmış ve oralardan derlediği atasözleri ve deyimleri bu kitaba eklemiştir.

 

Bir dili bilmek o dilin deyimlerini bilmeden olanaksızdır. Çerkesce dilinin zenginliklerini kavramada yardımcı olacağına inandığımız bu kitap, kültürler mozaiği ülkemizde bir boşluğu dolduracaktır.

 

Yazan: Yasin Çelikkıran
Yayınevi: Tüm Zamanlar Yayıncılık
Basım Yılı: 1994


 547,    Kitap

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.