Kitap

Çerkes Özdenleri-Üç Perde Melodram

Çerkes Özdenleri-Üç Perde MelodramEntarilerin, göğüs kısımları Çerkes usulünce uzun ve süslü gümüş düğmelerle süslenmiştir. Bellerinde enli kayışlı, gayet iri tokalı ve kayışının üzeri paftalı kemerler vardır. Başlarında pek uzun olmayan siyüri külahlar bulunur ki, bunlar Canfes’ten veya atlastan konik biçimde yapılmış ve sırma şeritlerle şeritlenmiştir. Entarinin de dikiş yerleri şeritli, kol etekleri de harçlıdır. Entariler yere kadar uzandığından, şalvarlar görünmez.

Başlarındaki külahların uçlarına bağlanmış olan yedi, sekiz arşın kadar tüller arkalarına kadar serilmişlerdir. Canfes, elinde bir öreke ve iğ ile yapağı eğirmektedir. Fıjdet, ayağına gaytan tahtaları takarak sırmalı şerit dokumaktadır. Ziyba’nın da elinde dikişi vardır. Üç kız, hem işlerini görmekte hem de konuşmaktadırlar.

 

Yazan: Ahmed Mithad Efendi
Yayınevi: KAF-DAV
Basım Yılı: 2005


 551,    Kitap

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.