Kitap

Çerkesce Mevlid-Adige Mevlid

Çerkesce Mevlid-Adige Mevlid Süleyman Çelebi'nin Vesiletün Necat'ı, halk arasındaki ismiyle Mevlid, Osmanlı'nın son döneminde diğer Müslüman unsurların da istifadesine sunulmak üzere sınırları içerisinde bulunan 5 önemli Müslüman unsurun diline çevrilmiştir. Bu diller Çerkesçe, Arnavutça, Boşnakça, Kürtçe ve Arapça'dır. Çerkes Mevlidi Düzceli üç alim Abdurrahman Efendi, H.Zekeriya Efendi ve Yusuf Efendi tarafından 1906'da Adige dilinin "Şapsığ" diyalektiğiyle yazılmıştır.

 

Aslına sadık kalma esas kabul edilmekle birlikte, dilin karakteristiğinden kaynaklanan orijinal yorumlar da katılmıştır. 1000 satırdan oluşan bu eser Aruz vezni ile yazılmıştır.

 

Birleşik Kafkasya Derneği tarafından yayınlanan bu eser, yüz yıllık bir tarihin gün ışığı ile buluşmasını sağlamıştır. Çerkesçe bilen ve öğrenmek isteyenlere de referans bir kaynaktır.

 

Yazarı: Süleyman ÇELEBİ
Çeviri: Navko ABDULLAH
Yayınevi: Birleşik Kafkasya Derneği Yayınları
Basım Yılı: 2000


 472,    Kitap

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.