Kitap

Çerkeslerin Kökeni 2

Çerkeslerin Kökeni 2Aytek Namitok (1892) - (27.07.1963) Ocak 1892'de, Adıgey bölgesi Panejukay köyünde doğdu. Orta öğrenimini Stavropol Lisesi’nde yaptıktan sonra 1916'da Petersburg Üniversitesi Hukuk Fakültesinden, 1921'de de Sorbonne(Fransa) Üniversitesinden mezun oldu.

 

Hukuk Fakültesini bitirdikten sonra Petrograd Barosuna kaydolarak avukatlığa başladı. 1917 İhtilalinden sonra da Petrograd'da kalarak ‘‘Birleşmiş Kafkasya Dağlıları Birliği’’nin temsilcisi oldu. Bu sıfatla Geçici Hükümetin Halk Eğitim Bakanına Bağlı Şura üyesi, bu Şuranın Rus olmayan halkların okul işlerini idare eden Komisyon mümessili olarak çalıştı. Bütün Rusya Kurucu Meclisi'nde seçim kanunlarını hazırlayan özel danışma kurulunun görüşmelerine katıldı. Üyesi bulunduğu demokratik birlik tarafından Rusya Cumhuriyeti Meclisi'ne seçildi.

 

Rusya'da Bolşevik anarşisinin başlaması üzerine Kafkasya’ya döndü. Kuban Meclisi ve Hükümeti'nin adli işlerden sorumlu memur üyesi oldu. Aynı yıl Kuban Parlamento delegasyonu üyesi olarak Paris Barış Konferansı’na gönderildi. Kafkasya Bolşevikler tarafından işgal edildikten sonra Paris'te kaldı. 1921-1922 yıllarında Prag'da, Mayıs 1924'e kadar da Türkiye'de yaşadıktan sonra tekrar Paris'e döndü ve 1942 yılına kadar Paris'te yaşadı. Kafkasya halklarının tarihi, Adige dili ve folkloru konularında araştırmalar yaptı.

 

Profesör Aytek Namitok, 1936'dan başlayarak "Societe de Linguistique a la Sorbonne" üyesi ve "Societe d’Etudes Mediterraneennes" in kurucularındandı. ‘‘Bulletin de la Societe de Linguistique a la Sorbonne’’ ve "Revue de l’Histoire des Religions’’ dergilerine yazı yazıyordu. Prof. G. Dumezil ile birlikte hazırladıkları ‘‘Fables de Tsey İbrahim’’ (Tsey İbrahim'in Fablleri, Paris 1939) adlı kitap Fransa Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bastırılmıştır. Aytek Namitok Çerkeslerin Kökeni . ‘‘Origines des Circassiens’’ (1. Cilt, Paris 1939) adlı eserinin ilk cildini bu yıl yayınlamıştır, bu eser KAF-DAV tarafında Türkçe’ye kazandırılarak 2003 yılında okuyucuların beğenisine sunulmuştur. Bu çok önemli eserinin ikinci cildi ise Aytek Namitok’un orijinal el yazılarından tercüme ettirilerek Dünya'da ilk kez KAF-DAV tarafından 2008 yılından yayınlanmıştır.

 

Yazan: Aytek Namitok
Çeviren: Aysel Çeviker (Fransızca’dan)
Yayınevi: KAF-DAV Yayınları
Basım Yılı: 2008


 572,    14  Tem  2013 ,   Kitap

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.