Kitap

Çerkesya

Çerkesya-Leonti LyulyeKitap, 1820-1860 yılları arasında Çerkesya’da Rusya hizmetinde "özel görevli memur" olarak görev yapan Fransız asıllı Leonti Lyulye’nin kaleme aldığı dört makaleden oluşmaktadır.

Lyulye Çerkesya'yı ve orada yaşayan halkları genel olarak tanıttıktan sonra, özellikle sahilde yaşayan Çerkes boylarının Natuhay, Şapsığ ve Abzehlerin geleneklerini, dini batıl inançlarını, toplumsal kurumlarını ve hukuk sistemlerini incelemektedir. Bu makalelerin onlara büyük önem kazandıran özelliği, yazarın o dönemde toprakları Rusya tarafından işgal edilmemiş olan ve Rusya etnografyasında az tanınan Çerkes boylarının –Abzeh, Şapsığ ve Natuhay- arasında bizzat kalarak dillerini öğrenmiş, yaşam tarzları hakkında doğrudan gözlem yapabilmiş olmasıdır.

 

 

Yazarı: Leonti LYULYE
Çeviri: Murat PAPŞU
Yayınevi: Çiviyazıları
Basım Yılı: 1998


 524,    18  Mar  2014 ,   Kitap

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.