Kitap

Çerkesya'dan Savaş Mektupları

Çerkesya'dan Savaş MektuplarıÇerkesya’nın Rus işgaline uğraması ve büyük kısmının anavatanlarından sürgün edilerek yok olma sürecine düşürülmeleri dünya tarihinin en büyük trajedilerinden biridir. Buna rağmen olay dünya literatüründe hiçbir zaman hak ettiği ilgiyi görmemiş ciddi araştırmalara vesile olmamıştır. Bunun en önemli sebebi arşivlerin yeterince taranamamış olması ve Rus politikasının etkin propagandasıdır.

Rus ve Sovyet politikacıları, Çeçenya ve Dağıstan’daki özgürlük savaşlarını, halk hareketi değil de gerici ve İslamcı bir hareket olarak anlatarak gerçeği ideolojiye kurban ederler. Fakat Batı Kafkasya için böyle bir söylem mümkün değildir. Zira bu bölgede savaş Doğu Kafkasya'dan beş yıl sonra bitmiştir. Bunun yerine İngiliz ve Osmanlı ajanlarının Çerkesleri Ruslara karşı kışkırttıklarını ileri sürer ve sorumlulukları onlara yıkar. Fakat sorgulanmayan nokta Rusların neden orada olduklarıdır.

Kitabın yazarı olan Mr. Bell Kafkasya’da iki buçuk yılı (1837-1839) aşkın bir süre kalmıştır.Kendisi Botanik, denizcilik, jeoloji ve tıp konularında bilgisi olduğunu göstermiştir. Özellikle Çerkesler arasındaki iç düşmanlığın kaldırılması ve kıyıdaki kalelere saldırılmasını tavsiye etmesi olumlu hareketleridir. Fakat kitapta da görüleceği gibi Çerkesler Mr. Bell’i sadece dinlemişler yine kendi bildiklerini yapmışlardır.

Savaşan Çerkesya’nın o dönemdeki bilgilerinin ana kaynağı durumundaki bu kitap Mr. Bell’in anılarıyla beraber, Çerkes toplumunu bir çok yönden incelemesi ve dönem olaylarının çok net anlatımıyla da değer kazanmaktadır.

Çerkesleri bu mücadeleye iten sebepleri, her şeye rağmen mücadeleye devam etme nedenlerini sanıyoruz kitabın ilerleyen bölümlerinde görmek mümkün olacaktır.

 

Yazarı: J. S. BELL
Yayınevi: Kafkas Vakfı Yayınları
Basım Yılı: 1994


 549,    Kitap

Yorum yapın

Cerkesya.Org

Cerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.