Karadeniz’deki Kıbrıs Abhazya

Mart 21, 2011 1177 0

Gürcistan ile sıcak ilişkiler nedeniyle Abhazya’yı tanımayan Türkiye’ye ülkenin Cumhurbaşkanı Bagapş’ın mesajı var: “Biz bu bölgenin İsviçre’siyiz, sevimli bir ülkeyiz. Türkiye’den gelenlere ev ve arazi tahsis ediyoruz. Ülkemizde Türk işadamlarını da görmek istiyoruz”

Abhazya’nın en önemli gelir kaynağı turizm. Karadeniz’de 250 kilometreyi bulan bakir sahilleri, Türkiye’nin Karadeniz’deki sahil şeridinin aksine ılıman iklimiyle yaz turizmine, içeride muhteşem doğası ve 4 bin metreyi bulan dağlarıyla da kış turizmine elverişli bir ülke. Başta Rusya olmak üzere, Orta Asya cumhuriyetlerinden çok sayıda turist yazın Karadeniz sahillerine akın ediyor. Kış sporları ve doğa yürüyüşlerine de elverişli ülkenin yüzde 75’i dağlardan oluşuyor.Gagra en önemli turizm kentlerinin başında geliyor.

Abhazya Cumhurbaşkanı Sergey Vasileviç Bagapş, “Biz bu bölgenin İsviçre’siyiz. Sevimli bir ülkeyiz ve haddimizi biliyoruz” dedikten sonra, ülkesinin Rusya ile stratejik ortak olduğuna özellikle vurgu yapıyor. Bu vurgunun nedeni, Rusya sayesinde artık ülkesinde hiçbir güvenlik sorununun bulunmaması, bu nedenle de yabancı turiste ve yatırıma hazır olduğu mesajını vermek istemesi:“Ülkemizde artık bir güven sorunu, bir savaş ortamı yok.

Türkiye’den ülkelerine gelip yerleşecek kardeşlerimize her türlü kolaylığı sağlamaya hazırız. Türkiye’den gelenlere ev ve arazi tahsis ediyoruz. Biz ülkemizde Türk işadamlarını da görmek istiyoruz. Abhazya’yı resmen tanımamanız ekonomik ilişkilerimizi geliştirmemize engel değil. Benim tek isteğim altı yıldır gidemediğim Türkiye’ye gelmek ve orada halkımla, diasporamla kucaklaşmak.”

KİMSE KİMSEYE DİNİNİ SORMAZ

Türkiye doğumlu Cumhurbaşkanlığı Köşkü Müdürü İbrahim Aüzba’ya göre ise Abhazya bir barış ve hoşgörü ülkesi: “Abhaz olmamız bizim için ilk sırada gelir. Geleneğimizi kültürümüzü yaşatmayı önemseriz. Kimse kimseye ‘Hıristiyan mısın, Müslüman mısın, Şaman mısın’ diye sormaz” diyor. Abhayza’nın bayrağında yeşil şerit Müslümanları, beyaz şerit ise Hıristiyanlığı ve diğer inançları temsil ediyor. Bayraktaki sağ el avuç içi ise dostu selamlamayı, düşmanı durdurmayı, elin üstündeki yedi yıldız ise Kafkasya’daki diğer toplumları temsil ediyor.

TÜRKİYE’DEKİ SAYILARI ABHAZYA’DAN FAZLA

Abhazya’nın başkenti Sohum’dayız. Türkiye’nin birçok yerine yayılmış, en fazla da Sakarya, Düzce ekseninde yerleşik, Abhaz kökenli vatandaşların anayurdu burası. 1990’lı yılların başında Gürcistan’la yaşanan ve binlerce insanın öldüğü savaş sonrası 1994 yılında bağımsızlığını ilan eden Abhazya, Türkiye’nin Kafkasya’daki çıkmazlarından biri.
Abhazlar, Gürcü birliklerini ülke topraklarından nasıl çıkardıklarını sabah kurulup gece yarılarına kadar devam eden ünlü Kafkas sofralarında anlatmaktan ayrı bir haz duyuyorlar.
Türkiye ise Ermenistan ile başlattığı yakınlaşma sürecini bir türlü sonuca ulaştıramadığı için Kafkasya’ya ve dolayısıyla Orta Asya’ya açılabilmek hatta Ermenistan ile dolaylı ilişkileri yürütebilmek için Gürcistan’a mahkûm. İşte bu nedenle Abhazya’dakinden daha fazla Abhaz kökenli nüfusa sahip Türkiye, Abhazya’yı tanıyamıyor. Abhazya’yı dünyada tanıyan beş ülke var: Rusya, Nikaragua, Venezuela ve 2008 savaşı sonrası Rusya’nın desteğiyle Gürcistan’dan kopmuş Güney Osetya ile Transdinyester.

AB ile tam üyelik müzakeresi yürüten ülke konumunda olması Türkiye’nin bu konudaki bir diğer çıkmazı. Çünkü AB, BM ve AGİT gibi birçok uluslararası örgüt Abhazya’yı Gürcistan’ın bir parçası olarak görüyor. Bir Dışişleri diplomatının “Abhazya, Karadeniz’deki Kıbrıs’tır” tanımı, durumu özetlemeye yetiyor.

Türkiye’nin bu tutumuna Abhazya halkı içerliyor. Ancak yönetim meseleye gerçekçi bakıyor. İşte ülkenin Cumhurbaşkanı Bagapş’ın söyledikleri: “Türkiye’yi çok iyi anlıyoruz. Her ülkenin kendine özgü durumu var. Türkiye’ye gelmek istememin tek nedeni, oradaki kardeşlerimle kucaklaşmak. Resmi olarak değil, bir turist gibi... Ama benim Türkiye ziyaretim Türkiye’ye zarar verecekse gelmemeye de razıyım.”

Cumhurbaşkanı Bagapş’a “Gürcistan’la hep böyle kanlı bıçaklı kalacak değilsiniz herhalde” diye sorduğumuzda, yanıtı Tiflis’deki Saakaşvili yönetimini hedef alıyor:
“Dünyada kötü millet yoktur, kötü yönetimler vardır. Ben Gürcülerle çalıştım. Benim eşim de Gürcü. Gürcistan halkı ile hiçbir sorunumuz yok. Sorun Gürcistan’daki kötü politikacılar. Aklı başında bir yönetim olsa, tüm Karadeniz’i çevreleyen karayolu, demiryolu ulaşımı ile doğalgazın Batum ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya sevki mümkün olabilirdi.”

BALIĞA KARŞI ÖNYARGININ NEDENİ

Ülkede ancak son dönemde balıkçılık yapılmaya başlandı. Bunun nedeni, Abhaz halkının balığa karşı önyargılı olması. 1877’deki Osmanlı Rus Savaşı sonrası topraklarını terk edip Karadeniz üzerinde Türkiye’ye göçmek zorunda kalan Abhaz halkı, gemilerin ve sandalların batması sonucu çok sayıda çocuğu Karadeniz’e kurban vermiş. Abhazlar’daki “Çocuklarımızın yem olduğu balıkları yiyemeyiz” anlayışı ancak son yıllarda kaybolmaya başlıyor.

Uğur ERGAN 20.03.2011

Kaynak: Hürriyet

Yorum yapın

(*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.

Hakkımızda

ÇerkesyaCerkesya.org Çerkesler ve Kafkasya hakkında güncel haberler, Çerkes Kültürü ile ilgili her türlü görsel ve yazılı materyallerin bir arada bulunduğu, Çerkes Kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaç edinmiş hiç bir kurum ve kuruluşla bağı olmayan sadece Kuzey Kafkasya Halklarına taraf bir portaldır.

Çok Okunanlar

Çerkesler Türk mü?

Ara 02, 2018 Rate: 0.00

Abzeh Aile Armaları

Oca 26, 2019 Rate: 0.00

Kabardey Aile Armaları

Oca 25, 2019 Rate: 0.00

Post Gallery